Rosnące ceny paliw dobijają Twoją firmę? Sprawdź, co możesz zrobić od razu

Mateusz Rąbalski
15.06.2022

Nawet jeśli nie prowadzisz biznesu w branży transportowej, to z pewnością boleśnie odczuwasz skokowe wzrosty cen paliw. Benzyna i olej napędowy od początku roku podrożały o ponad 30 procent, co jest katastrofą dla budżetów wielu firm posiadających flotę pojazdów. Jesteś w podobnej sytuacji? Nie licz na obniżki na stacjach, ale zacznij działać na własną rękę. Wykorzystaj nasze wskazówki.

Ograniczenie korzystania z samochodów firmowych

To pierwszy krok, jaki należy wykonać. Koniecznie sprawdź, w jaki sposób pracownicy wykorzystują samochody służbowe. Czy aby na pewno tylko do celów zawodowych? Może mają zgodę na korzystanie z aut prywatnie, co jednak przy dzisiejszych cenach paliw stanowi zbyt duże obciążenie dla budżetu przedsiębiorstwa?

Pamiętaj

Sam musisz świecić przykładem i także ograniczyć korzystanie z samochodu firmowego.

Inwestycja w tańsze środki lokomocji dla pracowników

Rozważ, czy na pewno wszyscy pracownicy terenowi potrzebują samochodów spalinowych. Jeśli np. masz handlowców, którzy pracują z klientami w danej miejscowości, to warto pomyśleć o wyposażeniu ich w hulajnogi czy rowery elektryczne. Taka inwestycja na dłuższą metę z pewnością się opłaci, a można ją również wykorzystać do celów wizerunkowych (ekologiczna postawa firmy wzmocni jej markę biznesową).

Wprowadzenie rygorystycznych zasad eksploatacji pojazdów firmowych

Być może koniecznym ruchem z Twojej strony będzie napisanie nowego regulaminu korzystania z samochodów służbowych, który każdy pracownik będzie musiał zaakceptować. W regulaminie może się znaleźć zapis, że np. kierowcy nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości, czego ma pilnować zainstalowany system monitoringu satelitarnego.

Zawarcie umowy na zakup paliw z jedną stacją

Ten pomysł ma sens wyłącznie wtedy, gdy w bezpośrednim pobliżu siedziby Twojej firmy działa prywatna stacja benzynowa. Umów się na spotkanie z jej właścicielem i zaproponuj mu stałą współpracę – na przykład deklarując kupowanie 1000 litrów paliw miesięcznie. Przy takiej ilości przedsiębiorca może udzielić Ci indywidualnego rabatu na tankowanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.