Przedsiębiorca też może dostać zwrot podatku! Sprawdź, jak otrzymać pieniądze szybciej

Mariusz Siwko
21.03.2022

Tradycyjnie już w pierwszym kwartale nowego roku sporo mówi się o obowiązku złożenia rocznego zeznania podatkowego. Dotyczy to jednak nie tylko pracowników (za których obecnie zeznania wypełniają urzędy skarbowe), ale także przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli spodziewasz się zwrotu podatku, to wykorzystaj prosty sposób na to, aby dostać pieniądze ze skarbówki jak najszybciej. Zdradzamy go w naszym poradniku.

Kiedy przedsiębiorca może dostać zwrot podatku?

Najczęściej taki zwrot otrzymują przedsiębiorcy, którzy odprowadzili zbyt wysokie zaliczki na podatek dochodowy, co mogło mieć związek np. z nieuwzględnieniem składek na ZUS czy niektórych kosztów uzyskania przychodu. Zostanie to wyrównane właśnie na etapie składania zeznania podatkowego PIT.

Zwrot podatku często należy się też przedsiębiorcom, którzy wpadli w drugi próg podatkowy, natomiast rozliczają się z fiskusem wspólnie z małżonkiem – wówczas może się okazać, że jednak nadpłacili podatek, co zostanie im zwrócone przez skarbówkę.

Do tego dochodzą oczywiście przedsiębiorcy korzystający z różnego rodzaju ulg, jak chociażby ulga rodzinna (zwana ulgą na dziecko) czy ulga termomodernizacyjna. Prawo do tego mają jednak wyłącznie przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej.

Kiedy dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku i jak przyspieszyć tę procedurę?

Wszystko zależy tutaj od formy złożenia zeznania podatkowego. Jeśli chcesz dostać pieniądze w pierwszym możliwym terminie, to wyślij swój PIT przez Internet. Tutaj prawo gwarantuje podatnikom otrzymanie zwrotu w terminie maksymalnie 45 dni. Jeśli więc złożysz zeznanie online do 15 lutego, to przelew z US powinien dotrzeć na Twoje konto najpóźniej do końca marca.

Dużo dłużej na pieniądze mogą natomiast poczekać przedsiębiorcy składający PIT w formie papierowej, ponieważ tutaj obowiązuje termin do 3 miesięcy. Warto więc wybrać drogę elektroniczną, pamiętając przy tym, że każda złożona korekta wydłuży termin otrzymania zwrotu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.