Na jakich kosztach nie warto oszczędzać w biznesie?

Antoni Kwapisz
02.11.2022

Oszczędzanie to słowo, za którym nie przepadają przedsiębiorcy. Biznes powinien się rozwijać, a to wymaga inwestycji. Nie mylmy jednak oszczędności ze skąpstwem. Są takie obszary działalności, w których spokojnie można uciąć część kosztów, ale i takie, gdzie byłoby to niewskazane. W naszym artykule wymieniamy koszty, na których absolutnie nie powinno się oszczędzać w biznesie – i wyjaśniamy dlaczego.

Koszty obsługi księgowej

Oszczędzanie na księgowości to prosta droga do kłopotów w biznesie. Może to sprzyjać popełnianiu nawet podstawowych błędów np. w księgowaniu niektórych kosztów, co już naraża przedsiębiorstwo na nieprzyjemności ze strony fiskusa. Dobra księgowość to fundament biznesu, dlatego nie szczędź grosza na profesjonalną obsługę w tym zakresie.

Koszty obsługi prawnej

Obsługa prawna może Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Spór z niesolidnym płatnikiem? Reprezentowanie firmy przed sądem w sporze z ZUS czy Urzędem Skarbowym? Ochrona dobrego imienia marki przedsiębiorstwa? W każdej z tych sytuacji potrzebujesz dobrej, profesjonalnej obsługi prawnej, na której także nie należy oszczędzać.

Koszty doradztwa podatkowego

Profesjonalne doradztwo podatkowe to usługa, z której regularnie korzysta coraz więcej przedsiębiorców. I trudno się dziwić. Funkcjonujemy w niezwykle zagmatwanym systemie podatkowym, w którym przeciętny przedsiębiorca nie ma szans się odnaleźć.

Doświadczeni doradcy pomagają w przebrnięciu przez meandry polskiego prawa podatkowego, przy okazji oszczędzając swoim klientom często setek tysięcy złotych. Za takie wsparcie należy się odpowiednie wynagrodzenie, dlatego na doradztwie podatkowym również nie warto oszczędzać.

Koszty marketingowe

Oszczędzanie na marketingu można porównać do kupowania najtańszych ubrań – nie licz, że inni będą Cię pozytywnie odbierać. W biznesie trzeba dbać o markę, prezentować się atrakcyjnie w oczach klientów, budzić zaufanie i dać zauważyć. Nie da się osiągnąć żadnego z tych celów bez inwestowania w profesjonalny marketing.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.