Jaką kartę do konta firmowego wybrać? Zwróć uwagę na te szczegóły

Mariusz Siwko
18.08.2022

Jesteś na etapie zakładania konta firmowego i bank proponuje Ci kilka rodzajów kart płatniczych do wyboru? Nie podejmuj tej decyzji machinalnie. Wybór karty warto dokładnie przemyśleć, aby później nie żałować lub nie dać się zaskoczyć nieprzewidzianymi opłatami. Sprawdź, na co należy tutaj zwrócić szczególną uwagę.

Opłaty za kartę

Na dobry początek warto sprawdzić, czy i jak wysokich opłat za kartę oczekuje bank. Różnice mogą być nawet pomiędzy różnymi kartami wydawanymi przez ten sam bank! Najwyższe opłaty zwykle są naliczane za karty wielowalutowe oraz wydawane do kont premium.

Sprawdź również, kiedy opłata za kartę nie zostanie naliczona. Najczęściej wymaga to dokonania w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę.

Waluty rozliczeniowe

Jeśli potrzebujesz karty wielowalutowej, to sprawdź, czy dany bank ma taki produkt w swojej ofercie – i to nie tylko do konta prowadzonego w walucie obcej. Karta wielowalutowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób często podróżujących czy płacących za zakupy w zagranicznych sklepach.

Czy zamierzasz płacić kartą za granicą?

Płacenie kartą za granicą jest wygodne, dość bezpieczne, a w przypadku karty wielowalutowej także tanie. Problem w tym, że w Polsce przyzwyczailiśmy się do tego, iż wszystkie karty działają dokładnie tak samo. Za granicą natomiast wcale nie musi to być normą.

Przykładowo: we Włoszech bywają problemy z zapłaceniem kartą VISA. Dlatego przedsiębiorcy dużo podróżujący po świecie, zwłaszcza po Europie, powinni raczej postawić na bardziej uniwersalną kartę Mastercard.

Darmowe wypłaty z bankomatów

Tutaj również mogą występować różnice pomiędzy poszczególnymi kartami wydawanymi przez ten sam bank. Decydując się na konto premium masz prawo oczekiwać, że zostanie Ci zaproponowana karta gwarantująca bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz za granicą.

W przypadku konta podstawowego musisz się natomiast liczyć z pewnymi ograniczeniami, na przykład za darmo wypłacisz gotówkę tylko w bankomatach danej sieci lub od określonej kwoty (zwykle powyżej 100 złotych).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.