Firmowe oszczędności: gdzie je trzymać?

Maciej Piwowski
09.12.2020

Każda firma powinna zbudować coś na kształt poduszki finansowej. Mówimy tutaj o kwocie w gotówce (lub jej ekwiwalencie), która pozwoli np. przetrwać ciężki czas dla branży. O tym, jak ważne jest posiadanie takiego zabezpieczenia przekonali się chociażby restauratorzy czy właściciele klubów fitness w okresie lockdownu. Zgromadzenie oszczędności to jedno – trzeba jeszcze gdzieś je trzymać i niekoniecznie musi to być firmowe konto w banku (gdzie środki są „zjadane” przez inflację). Kilka innych propozycji znajdziesz w naszym poradniku.

Lokata

Lokata w banku może i byłaby dobrym pomysłem, o ile chroniłaby firmowe oszczędności przed inflacją. Tak niestety nie jest i nie będzie do momentu podniesienia stóp procentowych. Zaletą lokaty jest to, że można ją szybko zerwać i odzyskać cały kapitał, który jest chroniony.

Metale szlachetne

Opcja dość ryzykowna z uwagi na duże wahania cen metali szlachetnych. Raczej nie ma co liczyć na to, że kupując np. kilka uncji złota zachowają one swoją wartość przez kilka lat – kruszec może w tym czasie znacznie podrożeć, jak i potanieć. Poza tym występuje tutaj problem płynności. Złoto inwestycyjne trzeba najpierw sprzedać, aby wejść w posiadanie gotówki.

Akcje

Granie firmowymi oszczędnościami na giełdzie papierów wartościowych jest bardzo kuszące, ale jednocześnie wiąże się z dużym ryzykiem. Jeśli rozważasz taki pomysł, to dobrze radzimy – skorzystaj z obsługi doświadczonego doradcy inwestycyjnego, który podpowie Ci, jakie aktywa kupować, kiedy je sprzedawać, a kiedy dobierać. W przeciwnym razie możesz roztrwonić firmowe oszczędności. Zaletą akcji jest natomiast duża płynność, dzięki czemu nie ma problemu z szybkim zamienieniem ich na gotówkę.

Kryptowaluty

Budzą duże zainteresowanie zwłaszcza wśród młodszych przedsiębiorców, którzy rozumieją technologię blockchain i fascynują się światem Bitcoina oraz innych walut cyfrowych. Tutaj jednak trzeba mieć świadomość, że trzymanie firmowych oszczędności pod postacią takich aktywów jest niezwykle ryzykowne, choć może być również bardzo opłacalne. Co z płynnością? Jest niezła, porównywalna z akcjami, dlatego raczej nie trzeba się obawiać utrudnionego dostępu do gotówki.

Konto oszczędnościowe

Bezpieczny wybór, ponieważ środki zdeponowane w banku są chronione gwarancjami BFG do kwoty 100 tysięcy euro. Z drugiej strony w dobie niskich stóp procentowych nie ma co liczyć na żadne odsetki od kapitału, a raczej trzeba się pogodzić z utratą jego wartości (siły nabywczej) w wyniku inflacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.