Czy firma musi płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Piotr Kowalczyk
15.09.2021

Abonament radiowo-telewizyjny od lat budzi kontrowersje, jednak wciąż nic się wokół niego nie zmienia – nadal musi go opłacać każda osoba posiadająca zarejestrowany telewizor lub odbiornik radiowy. Co istotne, dotyczy to także przedsiębiorców, z czego wielu właścicieli firm nie zdaje sobie sprawy, narażając się na poważne problemy.

Kiedy właściciel firmy musi opłacać abonament?

Obowiązek ten dotyczy każdej firmy, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Ciekawostką jest fakt, iż kwalifikuje się do tego także radio w samochodzie firmowym! Nie jest przy tym ważne, czy odbiornik działa, czy ktokolwiek z niego korzysta, ani gdzie się znajduje. Jeśli przedsiębiorca kupił np. telewizor do biura, ale ostatecznie używa go w domu, to i tak jest zobowiązany do opłacania abonamentu.

Ważne!

Abonament płaci się od odbiornika i choć w założeniu dotuje on media publiczne, to nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca je ogląda lub ich słucha.

Rejestracja odbiornika

Obowiązkiem przedsiębiorcy posiadającego wykorzystywany w działalności odbiornik radiowy lub telewizyjny jest jego zarejestrowanie, co można zrobić online na stronie internetowej Poczty Polskiej. Szczegółową instrukcję znajdziesz na stronie rządowej - https://www.gov.pl/web/krrit/jak-rejestrowac-odbiornik-radiowy-i-telewizyjny.

Na rejestrację odbiornika przedsiębiorca ma 14 dni liczonych od daty zakupu np. telewizora czy samochodu, w którym znajduje się radio. Wówczas obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjne pojawi się od następnego miesiąca.

Kary za nieopłacanie abonamentu przez firmę

Jeśli przedsiębiorca unika opłacania abonamentu, a kontrola to wykaże (wystarczy nawet donos od „życzliwej” konkurencji), to zostanie na niego nałożona kara. Jej stawka wynosi dokładnie tyle samo, co w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Kara obejmuje obowiązek zapłaty zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego, jak również trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej (w pakiecie za radio i telewizor jest to więc 735 złotych, licząc po stawkach obowiązujących w 2021 roku).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.