Czego możesz się nauczyć o inwestowaniu od Warrena Buffetta?

Mateusz Rąbalski
06.09.2022

Warren Buffet to prawdopodobnie największy inwestor w historii Jego wiedza i doświadczenie powinny być punktem wyjścia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z giełdą czy dowolnymi innymi aktywami inwestycyjnymi. Buffet także popełniał i wciąż popełnia błędy, natomiast przekazane przez niego uniwersalne zasady w długim terminie zawsze się sprawdzają. Oto kilka z nich.

Inwestuj w biznes, który rozumiesz

To bardzo ważna zasada, której niestety wielu inwestorów w ogóle się nie trzyma. Jeśli inwestujesz tylko na fali spekulacji, nie mając pojęcia, czym właściwie zajmuje się dana spółka, to nie wróżymy sukcesu. Prędzej czy później zostaniesz z akcjami, których rekiny rynku się pozbyły w reakcji na psujący się model biznesowy.

Musisz mieć długi horyzont inwestycyjny

I to naprawdę bardzo długi. Wiele osób uważa, że na giełdzie można zarobić w moment, dosłownie w ciągu kilku tygodni zbijając na niej majątek. I choć takie historie się zdarzają, to mają więcej wspólnego ze szczęściem niż z przemyślanym inwestowaniem.

Warren Buffett powiedział kiedyś, że za inwestowanie nie powinna się brać osoba, która nie jest gotowa do zakupu akcji na okres przynajmniej 10 lat. Coś w tym jest.

Cierpliwość zawsze popłaca

Kultowym cytatem z Warrena Buffetta jest: „Na giełdzie pieniądze płyną od niecierpliwych do cierpliwych”. Spróbuj zrozumieć te słowa, a będzie Ci o wiele łatwiej podejmować dobre decyzje inwestycyjne.

Jeśli czujesz niepokój z powodu tego, że Twoje akcje straciły na wartości w ciągu kwartału, a w spółce nic złego się nie dzieje, to być może inwestowanie nie jest dla Ciebie. Staraj się być cierpliwy, nie oczekuj natychmiastowych zysków, ale skup się na tych, które przyjdą w perspektywie wielu lat.

Inwestuj w spółki, na czele których stoją kompetentni ludzie

Buffett powiedział kiedyś, że nie da się zrobić dobrego interesu ze złymi ludźmi. Warto o tym pamiętać na etapie analizowania spółek. Do swojego portfela wybierz tylko te, na których czele stoją osoby kompetentne, rozumiejące własny biznes i rozsądnie podchodzące do zarządzania pieniędzmi. Pewnie z tego powodu mało kto w Polsce chce inwestować w spółki Skarbu Państwa, obsadzane karierowiczami i biznesowymi hochsztaplerami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.