Brak środków na firmowym koncie, a musisz szybko zapłacić fakturę? Sprawdź, jak wybrnąć z tej sytuacji

Piotr Kowalczyk
07.01.2022

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza drobnych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, doświadczyło takiej nieprzyjemnej sytuacji. Kontrahent wystawił fakturę, którą trzeba pilnie opłacić, aby np. otrzymać potrzebny towar, ale konto świeci pustkami – najczęściej tuż po opłaceniu wszystkich podatków i składek. Co wtedy zrobić? Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, którymi dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Uruchom debet w koncie

To najszybsza metoda, ponieważ debet w koncie można uruchomić praktycznie od ręki, w ramach przyznanego przez bank limitu. Jeśli konto jest regularnie zasilane i masz je od dłuższego czasu, to bank nie będzie robić problemów z przyznaniem Ci krótkoterminowego kredytu. Pamiętaj jednak, aby od razu go spłacić po ustabilizowaniu się Twojej sytuacji finansowej i w ten sposób uniknąć dodatkowych kosztów.

Pogoń swoich klientów

Jeśli wcześniej wystawiłeś już faktury swoim klientom i czekasz na płatności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmobilizować ich do szybszego uregulowania swoich zobowiązań. Szczególnie dotyczy to tych sprawdzonych klientów, którzy nigdy nie spóźniali się z płatnościami. Skontaktuj się z nimi i poproś o przelew od ręki.

Pożycz środki z prywatnego konta

W dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie finanse firmowe powinny być oddzielone od tych prywatnych, również z myślą o takich sytuacjach. Jeśli masz oszczędności, zbudowałeś poduszkę finansową na potrzeby rodziny, to teraz możesz ją nieco naruszyć pożyczając pieniądze dla firmy. Zwróć „pożyczkę” tak szybko, jak będzie to możliwe, aby nie naruszać tej równowagi.

Negocjuj opóźnienie płatności

Jeśli nie masz skąd wziąć pieniędzy bez zapożyczania się w banku, to ostatecznym rozwiązaniem może być poproszenie wystawcy faktury o cierpliwość. W sytuacji, gdy jesteś solidnym płatnikiem i stałym klientem nie powinno być z tym problemu. Pamiętaj jednak, że jeśli deklarujesz zlecenie przelewu w ciągu np. 7 dni, to musisz dotrzymać tego terminu, aby nie nadszarpnąć zaufania do Twojej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.