Sposoby na poprawę komfortu pracy w biurze w czasie upałów

Jerzy Biernacki
06.09.2023

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i komfortowych warunków pracy. Dotyczy to również pracowników biurowych, szczególnie w okresie upałów. Pracodawca może wykorzystać szereg narzędzi, które istotnie poprawią komfort wykonywania obowiązków służbowych w biurze. Kilka propozycji omawiamy w naszym poradniku.

Napoje chłodzące

To nie tylko opcja, co wręcz obowiązek. Pracodawca musi zapewnić pracownikom biurowym napoje chłodzące, gdy temperatura powietrza na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza. Najlepiej sprawdza się tutaj woda mineralna, a najkorzystniej wypada ta z dystrybutora.

Wentylatory

Wentylatory stojące czy biurkowe są dobrym sposobem na poradzenie sobie z wysokimi temperaturami. W dodatku koszt ich zakupu i użytkowania jest znacznie niższy w porównaniu z klimatyzacją. Pamiętajmy natomiast, że wentylatory same w sobie obniżają komfort pracy – hałasują i wywołują nieprzyjemny dla wielu ruch powietrza.

Klimatyzacja

Bez dwóch zdań jest to najlepsza inwestycja w komfort pracowników biurowych. Koszt montażu klimatyzacji można rozliczyć w działalności, a wydatki związane z użytkowaniem klimatyzatorów nie są wcale tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

Żaluzje, rolety

W pomieszczeniu biurowym z oknem warto zastosować żaluzje lub rolety zacieniające, które skutecznie chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, obniżając temperaturę wewnątrz budynku nawet o kilka stopni Celsjusza.

Dodatkowe przerwy, elastyczny czas pracy

W okresie upałów warto zaproponować pracownikom przejście na elastyczny model pracy, z wcześniejszym przychodzeniem do biura i szybszym powrotem do domu (np. praca od 6 do 14). Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie dodatkowych przerw na odpoczynek, regenerację i uzupełnienie płynów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie