Kamizelka ostrzegawcza: kto i kiedy powinien ją nosić?

Marek Szydełko
06.02.2020

Kamizelka ostrzegawcza to często niedoceniany, a niezwykle ważny element ochrony osobistej pracownika. Oczywiście sama kamizelka nie zabezpiecza przed skutkami wypadku, ale znacząco minimalizuje ryzyko, że w ogóle do niego dojdzie. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby takie kamizelki znalazły się na wyposażeniu każdej firmy zatrudniającej pracowników fizycznych, ale nie tylko. Podpowiadamy, kiedy noszenie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe, a kiedy co najmniej wskazane.

Kto ma obowiązek zakładania kamizelki odblaskowej?

Bardzo dokładnie tę kwestię reguluje artykuł 41 prawa o ruchu drogowym, w którym czytamy, że obowiązkowo kamizelkę musi mieć założoną każda osoba wykonująca czynności na drodze. Nie ważne, czy jest to pechowy kierowca zmieniający koło w swoim samochodzie, czy może pracownik firmy zarządzającej autostradą. Co prawda przepisy nie nakazują wożenia w samochodzie kamizelki odblaskowej, ale i tak warto ją zawsze mieć – dzięki temu elementowi jest się widocznym z daleka dla innych użytkowników dróg.

Ważne!

Pracownicy zajmujący się naprawą, budową, konserwacją dróg oraz prowadzący np. akcję ratowniczą na drodze, muszą mieć założoną kamizelkę odblaskową także w ciągu dnia.

Magazyny i obiekty, w których występuje ruch pojazdów

Kolejną grupą pracowników, którzy bezwzględnie powinni zakładać kamizelki odblaskowe, są magazynierzy oraz operatorzy wózków widłowych, jak również wszystkie osoby znajdujące się na terenie magazynu. Wynika to z faktu, iż w takich obiektach odnotowuje się ruch pojazdów, w tym właśnie wózków widłowych czy podnośników kołowych. Ich operatorzy muszą widzieć innych pracowników z daleka, co zapewnia właśnie element odblaskowy w postaci kamizelki.

Z tego samego powodu noszenia kamizelek odblaskowych wymaga się od pracowników chociażby centrów logistycznych czy hal przemysłowych, w których są użytkowane pojazdy mechaniczne.

Uwaga!

Przepisy BHP nie nakazują wprost, aby pracownicy magazynów czy innych tego typu obiektów nosili kamizelki odblaskowe. Wynika to wyłącznie ze sporządzonej oceny ryzyka.

Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć o kierowcach zawodowych, w tym samochodów ciężarowych, którzy także powinni mieć zawsze na podorędziu kamizelkę odblaskową. Tak samo jest z operatorami maszyn budowlanych, pracownikami placu budowy i ratownikami górskimi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie