Jak zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy przy komputerze?

Mateusz Nowak
24.08.2021

Praca przy komputerze jest powszechnie uważana za lekką, co nie znajduje uzasadnienia w rzeczywistości. Pracownicy biurowi również mogą być przeciążeni, skrajnie zmęczeni, a ponadto są szczególnie narażeni na problem wypalenia zawodowego. Dlatego przepisy BHP uwzględniają również ich potrzeby. Sprawdź, co może i powinien zrobić pracodawca, aby zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy przy komputerze.

Respektuj prawo do przerwy

Przepisy BHP dość jasno regulują tę kwestię. Każdemu pracownikowi, który wykonuje swoje obowiązki z wykorzystaniem monitora ekranowego, przysługuje 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Co ważne, przerwa ta jest wliczana do czasu pracy, a więc pracownikowi należy się za ten czas pełne wynagrodzenie.

Zachęcaj do efektywnego odpoczynku

Wiedząc, że musisz dawać pracownikom 5 minut przerwy w każdej godzinie, powinieneś zachęcać ich do tego, aby wykorzystywali ją w sposób efektywny. Na pewno dobrym pomysłem będzie wydzielenie w firmie stołówki z kuchnią, w której pracownicy mogą sobie przyrządzić posiłki i zjeść je z dala od komputerów. Jeśli pozwala Ci na to budżet, to rozważ stworzenie w firmie pokoju aktywnego relaksu, z prostymi przyrządami do ćwiczeń. Zaproponuj też pracownikom, aby podczas przerw wychodzili na krótki spacer – oczywiście nie na papierosa.

Wprowadź zasadę: żadnych nadgodzin

To może wymagać przeorganizowania pracy firmy, w tym np. zatrudnienia dodatkowych osób. Jeśli jednak obecnie większość Twoich pracowników nie wyrabia się z obowiązkami podczas 8-godzinnego dnia pracy, to coś tutaj ewidentnie nie gra. Nadgodziny powodują jeszcze większe obciążenie organizmu oraz są prostą drogą do wypalenia zawodowego, które mocno uderza w grupę pracowników biurowych.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie w biurze

Na każdym biurku pracownik powinien mieć dostęp do indywidualnego źródła światła. W biurze powinno również znajdować się przynajmniej jedno okno doświetlające pomieszczenie. Sprawdź również skuteczność głównego oświetlenia i w razie potrzeby wymień je na efektywniejsze źródła, na przykład panele LED.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.