Jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP?

Maciej Piwowski
18.05.2023

BHP w firmie to nie tylko szkolenia, nakazy i zakazy. Realnie na bezpieczeństwo wykonywania pracy największy wpływ mają sami pracownicy. Nic nam po drobiazgowych szkoleniach i porządku w dokumentacji, jeśli pracownik niewiele robi sobie z obowiązujących przepisów. Warto zatem wiedzieć, jak przekonać pracowników do przestrzegania zasad BHP. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Szkolenia, które nie są nudnymi pogadankami i wykładami

Nie ma się co dziwić pracownikom, że traktują zagadnienia związane z BHP po macoszemu, skoro mają z nimi kontakt jedynie raz na kilka lat podczas śmiertelnie nudnych szkoleń. Dobrym pomysłem będzie zatem wysłanie pracowników na szkolenie – również uzupełniające – prowadzone przez pasjonatów, nowoczesnymi, kreatywnymi metodami.

Terapia szokowa

Pracownicy często znają przepisy, natomiast interpretują je wedle własnego uznania, z góry zakładając, że przecież teoria sobie, a życie sobie. Chcąc wyprowadzić ich z błędu warto postawić na terapię szokową, czyli np. pokazać zdjęcia z wypadków w innych zakładach pracy czy zaprosić do firmy osoby, które uległy takim wypadkom w wyniku lekceważenia obowiązujących przepisów.

Zachęta finansowa

Nic nie działa równie mobilizująco. Pracodawca może wprowadzić zasadę uzależniania przyznania premii od tego, czy pracownik nie złamał przepisów BHP. Dodatkową zachętą mogą być specjalne nagrody dla tych osób, które zgłaszają niebezpieczne sytuacje, uszkodzone elementy wyposażenia zakładu oraz dzielą się pomysłami na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na terenie firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie