Gaśnice proszkowe – zastosowanie

Marek Szydełko
07.02.2024

Gaśnice proszkowe należą do najchętniej wybieranych gaśnic, zarówno na potrzeby budynków mieszkalnych, jak i firmowych. Znajdują szerokie zastosowanie w obiektach przemysłowych, biurowych, w magazynach czy na zapleczach przedsiębiorstw korzystających z licznego sprzętu IT. Typowym zastosowaniom gaśnic proszkowych przyglądamy się w naszym poradniku.

Gaszenie pożarów typu A

Gaśnice proszkowe sprawdzają się do gaszenia pożarów typu A, czyli pożarów materiałów stałych, takich jak drewno, papier, tkaniny czy plastik.

Gaszenie pożarów typu B

Gaśnice, w których zastosowano środek gaśniczy w postaci proszku, można wykorzystać do gaszenia pożarów typu B, czyli substancji ciekłych, jak oleje, benzyna, rozpuszczalniki organiczne i inne ciecze łatwopalne.

Gaszenie pożarów typu C

Pożary typu C to pożary gazów palnych, do których gaszenia również można zastosować gaśnicę proszkową.

Gaszenie pożarów typu E

Tutaj mamy już do czynienia z pożarami urządzeń elektrycznych i elektronicznych, które stanowią szczególne zagrożenie w budynkach firmowych, ale i mieszkalnych. Gaśnice proszkowe nadają się do gaszenia komputerów, serwerów, monitorów, peryferii komputerowych, telewizorów, lodówek etc., nie stwarzając przy tym dodatkowego zagrożenia w postaci porażenia prądem operatora gaśnicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie