Czym jest outsourcing BHP? Kiedy warto z tego skorzystać?

Mateusz Nowak
07.10.2019

Nie oszukujmy się: większość pracodawców nie ma bladego pojęcia o przepisach BHP. Wiedzą, że muszą okresowo wysyłać pracowników na szkolenia i zgłaszać wypadki przy pracy, ale na tym ich świadomość się kończy. Tymczasem niedopełnienie obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy może być powodem nałożenia na firmę bardzo wysokiej kary finansowej. Skutecznym sposobem na uniknięcie takiego scenariusza jest skorzystanie z outsourcingu BHP. Wyjaśniamy, na czym to właściwie polega.

Outsourcing BHP, czyli wygoda i bezpieczeństwo w jednym

Outsourcing BHP jest formą współpracy B2B, która zyskuje popularność zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy zatrudniające kilkunastu pracowników zwykle nie mogą sobie pozwolić na stworzenie dodatkowego etatu dla tzw. „behapowca”. Jednocześnie nie mogą bagatelizować przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rozwiązaniem tego dylematu jest właśnie outsourcing. Świadczą go wyspecjalizowane firmy, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie BHP. Współpraca może obejmować między innymi:

  • Organizowanie i przeprowadzanie okresowych szkoleń BHP
  • Przygotowywanie dokumentacji BHP (np. protokołów powypadkowych)
  • Tworzenie raportów i tabel (np. przydziału odzieży)
  • Opracowywanie instrukcji bezpieczeństwa
  • Pełnienie roli służby BHP w firmie

Oczywiste korzyści

Nawiązanie współpracy z firmą świadczącą outsourcing BHP jest bez wątpienia bardzo korzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Przede wszystkim nie musi on tworzyć dodatkowych etatów w firmie, jak również obciążać zadaniami z zakresu BHP pracowników.

Kolejnym atutem takiej współpracy jest ewidentna korzyść finansowa. W modelu B2B kontrahenci rozliczają się w oparciu o fakturę i to tylko za faktycznie wykonane prace. Rozliczenie faktury w przedsiębiorstwie jest łatwiejsze i tańsze, chociażby w porównaniu z umową o pracę.

Najważniejsze jest jednak to, że dzięki outsourcingowi BHP przedsiębiorca zyskuje profesjonalne, bardzo solidne wsparcie merytoryczne, które chroni go przed poważnymi konsekwencjami niedochowania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy warto?

Outsourcing BHP to idealne rozwiązanie zarówno dla firm rodzinnych, jak i innych małych i średnich przedsiębiorstw, chcących optymalizować koszty i jednocześnie mieć „święty spokój”. Wreszcie jest to bardzo dobra opcja dla każdego pracodawcy, który zwyczajnie nie ma czasu, aby we własnym zakresie zadbać o kwestie związane z BHP, a chce, by jego pracownicy mieli zapewnione bezpieczne warunki pracy, co będzie potwierdzone dokumentacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.