Czy odzież robocza ma termin przydatności?

Krzysztof Jagielski
16.08.2023

Pracodawca, który zapewnia pracownikom odzież roboczą i środki ochrony osobistej, musi sobie zdawać sprawę z tego, że te elementy wymagają okresowej wymiany. Pytanie tylko, czy istnieje termin przydatności odzieży roboczej? Co na ten temat mówią przepisy? Sprawdź to w naszym artykule.

Fabryczny termin ważności

Większość środków ochrony osobistej ma fabryczny termin przydatności, który został określony przez producenta. Jest to nadrzędna informacja dla pracodawcy, który powinien dopilnować, aby pracownicy nie korzystali z przydzielonych im środków dłużej, niż wynika to z ustalonego terminu.

Gdy producent nie określa terminu ważności

W takiej sytuacji termin przydatności odzieży roboczej i innych środków ochrony osobistej jest uznaniowy, a przepisy w żaden sposób tego nie regulują. Zarówno odzież, jak i środki ochrony, muszą po prostu spełniać swoją funkcję, czyli być wolne od wad, zapewniać bezpieczeństwo i komfortowe warunki pracy.

Co ważne, pracodawca określający przewidywane okresy użytkowania odzieży roboczej i środków ochrony osobistej, musi o tym poinformować pracowników czy to w regulaminie pracy, czy w ramach osobnego zarządzenia (wówczas pracownicy będą wiedzieć, kiedy przysługuje im np. nowy przydział odzieży roboczej).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie